DSC_6791

Jak wygląda rozwój młodych zawodników w strukturach pierwszej drużyny Pogoni Siedlce?

Średnia wieku drużyny Pogoni w sezonie 2023/24 wynosi 23 lata. Przy jednoczesnym sukcesie sportowym, jakim jest trzecie miejsce na półmetku rozgrywek drugiej ligi należy stwierdzić, że Pogoń Siedlce nie tylko umiejętnie rozwija młode piłkarskie talenty, ale czyni to także przy jednoczesnym sukcesie sportowym.

Stawianie na młodzież to jeden z priorytetów i celów strategicznych klubu, o czym wielokrotnie w wywiadach wspominał prezes Łukasz Jarkowski. W kadrze pierwszego zespołu znajduje się dziś wielu młodzieżowców, wśród których znajduje się spora grupa wychowanków. Już od kilku sezonów, pewne miejsce w drużynie posiada Cezary Bujalski, Bartosz Wicenciak oraz Przemysław Misiak. Od letnich przygotowań, z kadrą pierwszego zespołu trenuje Krzysztof Popiołek, który zbiera coraz lepsze recenzje od trenera Bartosza Kowalczyka. Z kolei w trakcie zimowych przygotowań, sztab pierwszej drużyny zaprosił do treningów Bartosza Borkowskiego z rocznika 2007, Dawida Jastrzębskiego z rocznika 2006 oraz Igora Szostka z rocznika 2005.

DSC_3295

DSC_6446

Należy dodatkowo wspomnieć, że w kadrze pierwszego zespołu znajdują się także młodzieżowcy pozyskani przez klub z innych drużyn – Danny Babor (SSM Wisła Płock), Oliwier Myszkowski (Widzew Łódź), Patryk Szatkowski (Zagłębie Lubin), Hubert Derlatka (Broń Radom) i Jakub Kowynia (Legia Warszawa). Przed obecnym sezonem z Wisły Płock do Siedlec wypożyczony został Jakub Burek, a z Legii Warszawa Jakub Okusami. W obecnie trwającym okienku transferowym, grupę tę uzupełnił Kacper Bogusiewicz z Legii oraz pozyskany na zasadzie transferu czasowego z Rakowa Częstochowa, 18-letni Tomasz Walczak.

DSC_3083

DSC_3043

Praca z młodzieżą wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań w codziennej pracy, aby młodym zawodnikom umożliwić właściwy rozwój umiejętności. Dlatego też młodzież znajdująca się w kadrze pierwszego zespołu, poza standardowymi jednostkami treningowymi, ma także dwa dodatkowe treningi – jeden z nich indywidualny oraz jeden formacyjny. Jest to czas na doskonalenie kompetencji boiskowych i poprawę tych elementów, w których młodzi piłkarze popełniają jeszcze sporo błędów. Każdy z aspektów gry młodych zawodników Pogoni jest monitorowany przez sztab pierwszej drużyny dzięki analizie video. Wszystkie treningi oraz mecze nagrywane są za pomocą drona lub specjalnej kamery VEO. Następnie materiał poddawany jest analizie przez sztab i omawiany z zawodnikami podczas indywidualnych analiz.

DSC_3183

Trener Marek Brzozowski – Wprowadzanie młodych zawodników do piłki seniorskiej to długi proces. Od razu nasuwa mi się kilka fundamentalnych słów : CIERPLIWOŚĆ , KONSEKWENCJA , ZAUFANIE .  Zawodnik przychodzący z piłki młodzieżowej lub z niższej ligi nigdy nie jest gotowy .Potrzebuje czasu i cierpliwości ze strony sztabu ale też akceptacji od starszych kolegów. Jeśli tak się stanie ten proces może być odrobinę krótszy . Podstawą jest wstępna identyfikacja talentu i potencjału na przyszłość . Następnie musi pojawić się długoterminowy plan na takiego zawodnika. A potem zostaje już ciężka praca które też nie jest 100% gwarantem sukcesu. W Pogoni obecnie mamy wielu młodzieżowców. Jedna grupa to Ci już ograni i z doświadczeniem na poziomie centralnym jak np. Misiak, Bujalski, Wicenciak, Burek , Kowynia. A druga to Ci którzy potrzebowali pół roku żeby zaadoptować się do seniorskich realiów jak np. Babor, Myszkowski czy Okusami . Są też zawodnicy którzy stawiają dopiero pierwsze kroki jak Bartosz Borkowski(rocznik 2007) który już teraz na stałe rozpoczął treningi z I drużyną. Podstawą jest wiara w tych młodych chłopaków i umiejętne ich wprowadzanie . Nie od razu na głęboką wodę a krok po kroku . Obecnie wszyscy są w bardzo dobrym i wymagającym środowisku które cały czas bodźcuje ich do rozwoju.