DSC_5486

W niedzielne popołudnie zawodnicy MKP Pogoń Siedlce pokonali Motor Lublin 4:2. Mecz był także praktycznym elementem szkolenia skautingowego organizowanego przez Klub.

Szkolenie odbywało się w sobotę i niedzielę. Podzielone zostało na dwie części. Moduł poświęcony zagadnieniom teoretycznym odbywał się w sobotę, natomiast część praktyczna miała miejsce w niedzielę i połączona była z obserwacją spotkania na żywo pomiędzy Pogonią Siedlce a Motorem Lublin. Gości klubowego wydarzenia przyjął  Hotel IBIS Styles, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu na którym swoje mecze rozgrywają podopieczni Bartosza Tarachulskiego.

Wśród uczestników wydarzenia znalazły się zarówno osoby pochodzące z Siedlec, pobliskich Gmin jaki i takie, które przyjechały na szkolenie z innych miast – Krakowa, Łodzi czy Warszawy. Różnorodność zauważalna była także pod kątem doświadczenia zawodowego związanego z piłką nożną – Wśród uczestników pojawiły się osoby z doświadczeniem w pracy na szczeblu Ekstraklasy, byli piłkarze drużyn juniorskich oraz takie osoby, dla których szkolenie było pierwszą stycznością z środowiskiem piłkarskim. Motywacją do uczestniczenia w szkoleniu była chęć zdobycia wiedzy na temat skautingu w formie wykładowej. Kilku uczestników jako swoją inspirację podało stworzenie takiej inicjatywy przez Klub i chęć zdobycia pierwszego doświadczenia merytorycznego w obserwowaniu zawodników.

237153669_594162568265521_745721194967363884_n

Sobotnią część dotyczącą teorii, poprowadził menadżer klubu – Grzegorz Koprukowiak, który podzielił się swoim doświadczeniem z pracy skautingowej dla klubów z Polski i zagranicy oraz Federacji Norwegii. Nie zabrakło także odniesienia się do badań naukowych dotyczących identyfikacji talentu. Podczas tej części, skupiono się przede wszystkim na zagadnieniach wprowadzających. Uczestnicy dowiedzieli się czym jest selekcja w piłce nożnej, jakie są jej etapy oraz czym różni się identyfikacja talentu na poszczególnych etapach rozwoju gracza.

W drugiej części szkolenia skupiono się na zastosowaniu treści teoretycznych. Uczestnicy szkolenia zostali zapoznani z funkcjonowaniem struktury skautingu klubu oraz modelu funkcjonowania modelu sportowego. Zaprezentowano model funkcjonowania klubów partnerskich oraz Mobilnych Akademii Pogoni Siedlce, czyli sieci szkółek w Gminach przyległych do Miasta Siedlce. Z uczestnikami spotkał się były Reprezentant Polski, zawodnik Legii Warszawa, Jagiellonii Białystok i Metalista Charków, a obecnie dyrektor sportowy Marcin Burkhardt, który podczas swojej prelekcji przedstawił praktyczne aspekty obserwacji zawodników i zarządzania pionem sportowym klubu. Podczas kursu skautingowego MKP Pogoń Siedlce, skupiono się nie tylko na skautingu seniorów. Model pracy z zawodnikami Akademii MKP Pogoń Siedlce i rozwoju graczy na różnych etapach kariery piłkarskiej. Za tę część odpowiadał dyrektor Akademii Łukasz Chmielewski. Gościom kursu skautingowego zaprezentowano także zasady profilowania zawodników i doboru kluczowych parametrów do obsady pozycji. Omówiono także sposoby i kryteria budowy pionu odpowiedzialnego za skauting w różnych klubach piłkarskich. Uczestnicy szkolenia otrzymali wgląd do arkusza obserwacyjnego.

DSC_5483

Szkolenie było także bogatym doświadczeniem pod kątem praktyki, nad którą pochylono się w trakcie niedzielnej części szkolenia. Rozpoczęto je od analizy spotkania MKP Pogoni Siedlce z Ruchem Chorzów. Każdy z uczestników otrzymał przydzielonego zawodnika do obserwacji. Po analizie video, przyszedł czas na prezentację swoich spostrzeżeń, dyskusję i omówienie wniosków. Następnie nastąpiła próba przeniesienia wniosków z obserwacji gracza pod kątem parametrów technicznych, taktycznych, motorycznych i mentalnych na rzecz najbliższego meczu. Dokonaliśmy wspólnie analizy gry Motoru Lublin wraz ze zwróceniem uwagi na możliwość wykorzystania indywidualnych atutów graczy Pogoni w meczu z niedzielnym rywalem. Po zakończonej części w sali konferencyjnej hotelu IBIS Styles Siedlce, wspólnie udaliśmy się na trybuny, by obserwować i raportować spotkanie z Motorem Lublin.

237580435_179993707533378_3964527654801948170_n

MKP Pogoń Siedlce jako pierwszy klub piłkarski w Polsce, zorganizowała Kurs Skautingowy we własnym zakresie, bez udziału firm zewnętrznych. Klub pragnie, aby w najbliższej przyszłości rozwijana była w Siedlcach inicjatywa podobnych spotkań, umożliwiająca osobom zainteresowanym piłką nożną przybliżenie licznych zagadnień z różnych obszarów futbolu. Pogoń Siedlce pozostaje klubem otwartym na stwarzanie możliwości i dzielenie się wiedzą zarówno w ramach szkoleń, kursokonferencji jak i nieodpłatnych programów stażowych, które zostaną uruchomione w niedalekiej przyszłości.

 Fot. Rafał Wysocki