„Pogoń dla Pogoni” to wielopoziomowy projekt łączący dwa kluby sportowe – wielce zasłużony w historii polskiego sportu Pogoń Lwów i jej imiennika z Siedlec. W atmosferze sportowej rywalizacji, akcja ma na celu zwrócenie uwagi na trudy funkcjonowania polskiego zespołu na obczyźnie. Najbardziej utytułowany klub okresu międzywojennego, w 2009 roku staraniami polskiej mniejszości został reaktywowany wracając do korzeni i kontynuując piękną tradycję czterokrotnego mistrza Polski.
Pogoń Lwów to niewątpliwie klub godny przypomnienia. To spory kawałek historii polskiego futbolu, wielu innych dyscyplin sportowych i zapisana złotymi zgłoskami karta dziejów państwa polskiego. Właśnie we Lwowie tworzone były struktury polskich organizacji sportowych w czasach zaborów, gdy na mapie na próżno szukać można było nazwy kraju. Kiedy po II Wojnie Światowej Lwów znalazł się poza granicami Polski, przesiedleni kresowiacy mając w sercach swoje niebiesko-czerwone barwy, przyczynili się do założenia wielu klubów w swym nowym otoczeniu – Polonii Bytom, Piasta Gliwice, Odry Opole czy Pogoni Szczecin.
Dziś nazwę Pogoń znajdziemy na liście klubów we wszystkich województwach, na wszystkich poziomach piłkarskich rozgrywek w kraju. Wśród nich pierwszoligową Pogoń Siedlce, której nazwa jest nieprzypadkowa. Choć klub o tradycjach kolejarskich przyjął ją dopiero w 1955 roku, jest ona odzwierciedleniem wielowiekowej historii miasta, na którego herbie również znajdziemy rycerza z mieczem w prawej i tarczą w lewej ręce. Tak zwana Pogoń Litewska to znak rodu Czartoryskich, pod którego władaniem miasto rozkwitało od drugiej połowy XVII wieku.
Historia i sport, edukacja i zabawa, rywalizacja i współpraca – te hasła przyświecać będą działaniom dwóch Pogoni. Na bazie przeszłości tworzyć będą przyszłość udowadniając, że choć poza granicami, Lwów wciąż jest szczególnym miejscem dla wszystkich Polaków – bo jak napisał w swej monografii poświęconej miastu pisarz Wiesław Budzyński, „W Polsce każdy ma coś ze Lwowa, stąd jest piękno, honor i duma. I tak naprawdę wszyscy jesteśmy Lwowianami”.
Główne założenie projektu:
Projekt zakłada roczną współpracę klubów Pogoń Siedlce z Pogonią Lwów, szczególnie na polu wsparcia dla szkolenia młodzieży i inicjatyw związanych z edukacją patriotyczną.
Geneza projektu – dlaczego Pogoń Lwów i co łączy oba kluby
Pogoń Lwów to klub-legenda, marka o wyjątkowej pozycji w historii polskiego sportu. Najstarszy polski klub, założony 1904 roku, czterokrotny Mistrz Polski w piłce nożnej, po latach reaktywowany w 2009 r. Przed wojną w 1938 roku związki sportowe uznały go za „najlepszy i najbardziej zasłużony klub sportowy w Polsce”.
Ze względu na tragiczną historię Kresów i Lwowa uznawany w Polsce za klub kultowy, markę o wielkim znaczeniu dla utrzymania polskości na Kresach – sympatia do Pogoni Lwów jednoczy kibiców na wszystkich polskich stadionach, w poprzek wszelkich podziałów.
Oba Kluby łączy nazwa i herby, ale także szacunek młodszej Pogoni z Siedlec dla tej starszej z Lwowa. Szacunek dla osiągnięć sportowych, dla pięknej historii, ale także dla roli jaką Pogoń Lwów odgrywa w budowie silnej polskiej tożsamości.