4covhva

Spotkanie z Podbeskidziem przejdzie do historii siedleckiego klubu. Dlaczego? Ano dlatego, że był to setny mecz Pogoni na drugim poziomie rozgrywkowym w Polsce.

 

I-ligowa historia Pogoni zaczęła się w 1949 roku, a dokładnie 20 marca. To właśnie wtedy Ognisko Siedlce bezbramkowo zremisowało z Widzewem Łódź. Cały sezon (rozgrywany jeszcze w systemie wiosna-jesień) był pasmem niepowodzeń dla piłkarzy prowadzonych najpierw przez Leonarda Szczawińskiego, a następnie Kazimierza Sowińskiego. Siedlczanie zakończyli sezon na ostatnim – dziesiątym – miejscu grupie północnej z dorobkiem czterech punktów i skrajnie niekorzystnym bilansem bramkowym 12-71.

 

Na okazję do podreperowania statystyk przyszło poczekać 65 lat… W 2014 roku Pogoń pod wodzą Daniela Purzyckiego wywalczyła awans na zaplecze ekstraklasy. Premierowe zwycięstwo zostało odnotowane w pierwszej kolejce sezonu 14-15. Wygrana 4:1 z Chojniczanką Chojnice nie była zwiastunem łatwego żywota w I lidze. Pogoń potrzebowała barażowego dwumeczu z Rakowem Częstochowa, aby zachować miejsce na zapleczu ekstraklasy. Kolejny sezon był pełen wzlotów i upadków. Ostatecznie siedlczanie utrzymali się w lidze rzutem na taśmę, bez konieczności walki w repasażach.

 

Sezon 2016-17 na trenerskiej ławce rozpoczął Dariusz Banasik. Pod okiem tego szkoleniowca siedlczanie bezbramkowo zremisowali w meczu nr 100 z Podbeskidziem w Bielsku-Białej.

 

W najbliższych dniach przybliżymy historię i statystyki I-ligowych zmagań Pogoni. Do wspólnego świętowania zachęcamy przy okazji meczu przyjaźni z Wisłą Puławy. Już teraz możemy obiecać, że niespodzianek nie zabraknie!

 

Jubileuszowe mecze Pogoni w I lidze:

1 – Widzew Łódź 0:0 (20.03.49 r.)

100 – Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:0 (22.10.16 r.)