DSC_0438

Widzew Łódź wraca do Siedlec. Czterokrotni mistrzowie Polski to nominalny beniaminek, ale jego historia, skład i budżet zmuszają do walki o najwyższe cele.

Widzew wychodzi na prostą po trudnym okresie. Kulminacją przeróżnych problemów był sezon 2014-15. To ostatni sezon, kiedy Pogoń miała okazję mierzyć się z łodzianami. W 14 kolejce I ligi biało-niebiescy wygrali 3:1 po trafieniach Bartosza Tarachulskiego, Tomasza Lewandowskiego oraz Macieja Tataja. Honorowego gola dla Widzewa zdobył Krystian Nowak z rzutu karnego. Spotkanie z wysokości trybun obserwowało 2845 kibiców.

Na rewanżu stawiło się 10 razy mniej kibiców. Trudno w to uwierzyć, gdy słyszy się o regularnych kilkunastotysięcznych frekwencjach na domowych meczach Widzewa. Problem w tym, że wiosną 2015 roku domem łodzian była Byczyna. Siedlczanie wygrali 2:0 i zbliżyli się od utrzymania na zapleczu ekstraklasy. O bramki postarali się wówczas Donald Djoussé i Marcin Paczkowski. W składzie Widzewa zagrali późniejsi piłkarze Pogoni: Piotr Mroziński, Mariusz Rybicki oraz Konrad Wrzesiński. W czterech meczach rozegranych w historii dwukrotnie triumfowała Pogoń, raz był remis i raz górą był Widzew. Bramki 6-5 na korzyść łodzian.

W obecnej kadrze Pogoni nie ma żadnego z wyżej wymienionych. Są jednak inni niegdyś związani z łódzkim klubem. Rafał Misztal spędził w Widzewie rundę wiosenną sezonu 2007-08. Z kolei Andrzej Rybski startował w Łodzi do kariery. W Widzewie grał w juniorach, rezerwach i pierwszej drużynie. Rozegrał 10 meczów w ekstraklasie.

W trwających rozgrywkach Widzew wygrał tylko raz poza domem. W 2 kolejce podopieczni Radosława Mroczkowskiego rozgromili 4:0 Rozwój Katowice. W kolejnych meczach łodzianie zanotowali porażkę (0:3 ze Stalówką) oraz dwa remisy (2:2 z ROW oraz 0:0 z Elaną). Najlepszym strzelcem Widzewa jest Mateusz Michalski – autor pięciu bramek. Z kolei na miano najbardziej doświadczonego zasługuje Robert Demjan. Niespełna 36-letni Słowak w sezonie 12-13 celebrował koronę króla strzelców ekstraklasy w barwach Podbeskidzia Bielsko-Biała. Czas nie stoi jednak w miejscu. Statystyki Demjana w III- i II-ligowym Widzewie to siedem goli w 25 spotkaniach. Słowaka zabrakło w kadrze na mecz z Pogonią. Jego rolę przejął Filip Mihajlević. Chorwacki napastnik zdobył trzy bramki w dwóch meczach i zapracował na uznanie.

Arbitrem spotkania będzie Karol Rudziński z Olsztyna. Poprzednio sędziował mecz z udziałem Pogoni w sezonie 16-18. Biało-niebiescy wygrali wówczas 1:0 z Bytovią Bytów.

Pierwszy gwizdek sędziego zabrzmi o 18:00. Transmisja wideo w systemie pay-per-view będzie dostępna TUTAJ.