40

Piłkarze siedleckiej Pogoni przezimują na 13 pozycji z dorobkiem 24 punktów. Jaka to była jesień dla biało-niebieskich?

Z pewnością zaskakująca. Pobieżne spojrzenie na jesienny terminarz kazało upatrywać szans na ligowe punkty w domowych konfrontacjach. Niestety, Pogoniści wygrali u siebie tylko raz, co było dużym zaskoczeniem in minus. Jedyne domowe zwycięstwo zostało odniesione w konfrontacji ze Stomilem Olsztyn. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył w piątej minucie Dariusz Zjawiński. W pozostałych ośmiu meczach Pogoń zanotowała po cztery remisy i porażki. Domowa forma musi ulec poprawie w rundzie rewanżowej.

Na drugim biegunie znalazły się wyjazdowe dokonania siedlczan. Poza domem Pogoniści dokonywali cudów. Jako jedyni w całej stawce podbili Chojnice, poza tym znaleźli się wśród nielicznych, którzy wywieźli punkty z Opola i Tych. Na rozkładzie wyjazdowych podbojów Pogoni znalazły się także Katowice i Mielec. W wymienionych spotkaniach siedlczanie grali dobrze lub bardzo dobrze, a mecze mogły swobodnie służyć jako reklama I ligi.

Znakiem firmowym Pogoni w sezonie 2016-17 była nie tylko dobra gra u siebie, ale również punktowanie beniaminków. W aktualnym rozdaniu nowicjusze okazali się mocniejsi. Biało-niebiescy zgarnęli ledwie 4 punkty na 12 możliwych.  Tyle samo oczek siedlczanie zgarnęli w meczach z ostatnią czwórką w tabeli.

Za wyniki Pogoni w rundzie jesiennej odpowiadało dwóch trener. Sezon zaczął Adam Łopatko, jednak po 10 kolejkach zastąpił go Bartosz Tarachulski. Lepsze statystyki wykręcił ten drugi. Pogoń pod wodzą Łopatki uzbierała 11 punktów (średnia 1,1 pkt/mecz). Z kolei Tarachulski pomógł siedleckiemu zespołowi w zdobyciu 13 oczek w 9 meczach (1,44 pkt/mecz). Najlepszym strzelcem Pogoni w rundzie jesiennej był Adrian Paluchowski, który zdobył sześć bramek. Wychowanek stołecznej Agrykoli trafiał do siatek rywali co 135 minut.

Pogoń osiągnęła drugi najlepszy wynik punktowy w historii występów na zapleczu ekstraklasy. W sezonie 14-15 siedlczanie zimowali na 17 pozycji z 15 punktami na koncie. W kolejnej kampanii biało-niebiescy zebrali osiem oczek więcej i wspięli się na 13 lokatę. Rekordowy był sezon 16-17, w którym Pogoń zgromadziła 29 punktów, co wystarczyło do zajęcia 4 miejsca na półmetku.

Jedenastka Pogoni (wg minut): Misztal (1099) – Wichtowski (1291), Czarnecki (1397), Żytko (1464), Ratajczak (1455) – Polkowski (1040), Mroziński (899), Chyła (1275), Tomasiewicz (1628), Bajdur (876) – Zjawiński (1589)