DSC_4548

W niedzielę zmierzymy się z drugą, pod względem najmniejszej liczby straconych goli obroną II ligi w zakończonym tydzień temu sezonie. Najlepszym strzelcem zespołu jest Dariusz Pawlusiński, grający w przeszłości w Cracovii.  Jak ocenić szanse obu zespołów przed tym dwumeczem? 50 na 50 %? Czy może jednak to Pogoń będzie faworytem? Wszystko okaże się na boisku! Teraz natomiast czas na przedstawienie zespołu rywali i ich trenera.

 

 

Klub Sportowy Raków Częstochowa został założony 15 marca 1921 roku. Klub charakteryzują barwy czerwono-niebieskie. Miejski Stadion Piłkarski na którym na co dzień występuje Raków mieści 8000 miejsc (3424 siedzących). Od 2010 roku prezesem klubu jest Krzysztof Kołaczyk. Od początku sezonu Raków miał trzech trenerów. Pracującego od 2010 roku Jerzego Brzęczka skusiła propozycja ze strony Lechii Gdańskiej, której celem było zbudowanie czołowego zespołu w Polsce. Jego następcą ogłoszono Dawida Jankowskiego, który pracował z klubem przez ponad miesiąc i został zastąpiony przez Radosława Mroczkowskiego.

Radosław Mroczkowski pracuje z Rakowem Częstochowa do dziś. Funkcję trenera pierwszego zespołu przejął 18 grudnia 2014 roku.

 

RADOSŁAW MROCZKOWSKI

Jako piłkarz reprezentował barwy Startu Łódź. Właśnie z tym klubem rozpoczął swoją karierę trenerską. Doświadczenie nabywał w Łodzi z zespołami młodzieżowymi: Startu, Widzewa i Łódzkiego Związku Piłki Nożnej. Następnie trenował drużynę SMS Łódź. Od 2006 do 2009 roku szkolił cztery grupy młodzieżowe reprezentacji Polski. Kolejno u-18, u-16, u-21, u-23. Po tym czasie dostał propozycję prowadzenia Dolcanu Ząbki, którą przyjął. Rok później (2010 rok) objął posadę trenera Widzewa Łódź, ale w Młodej Ekstraklasie. Minął rok, a Radosław Mroczkowski przejął stery pierwszego zespołu Widzewa. Funkcję tę pełnił przez dwa lata. Widzew za kadencji Mroczkowskiego stawiał na młodzież. Zaowocowało to rozkwitem formy i talentu m.in. Rybickiego (który tamtymi czasy był porównywany przez komentatorów do Neymara, być może również przez fryzurę i wygląd)  i co najważniejsze Mariusza Stępińskiego, który później wyjechał za granicę. Przygoda Stępińskiego za polską granicą, a dokładniej w lidze niemieckiej była krótka. Wrócił on do Ekstraklasy, a dokładnie do Wisły Kraków, prowadzonej wtedy przez Franciszka Smudę. Młody napastnik pozostał tam do dziś.

Wracając do tematu pana Mroczkowskiego, został on trenerem drużyny Rakowa Częstochowa, z którą 14 czerwca 2015 roku o godzinie 17.00 zmierzy się Pogoń Siedlce.

 

SUKCESY KLUBU

Za największy sukces klubu wymienia się zajęcie 8 miejsca w I lidze w sezonie 95/96. Niegdyś Raków był finalistą Pucharu Polski lata 66/67. Stwierdzając, że Raków jest głodny sukcesów, możemy mieć na myśli ich osiągnięcia, których jest niewiele. Drużyna z Częstochowy zrobi więc wszystko by nie trzeba było już wracać do zamierzchłych czasów, tylko fetować awans do I ligi już w tym sezonie i aby móc dopisać sobie jeszcze rok 2015.

 

red. Andrzej Parapura